confessions

muallim

İstikrarlı

  1. toplam giri 343
  2. takipçi 18
  3. puan 4455

kış uykusu

muallim
Nuri Bilge ceylan'ın cannes ödüllü filmi. Nuri Bilge Ceylan bu filminde de hayatı çekip sinemaya aktarmış. Filmde Uzun diyaloglar var. Bildiğimiz kadar filmin senaryosu, Tolstoy, Dostoyevski ve çehov gibi yazarlardan etkilenerek yazılmış.

2222 yılına bir mesaj bırak

muallim
Siz yokken biz vardık. Siz var olunca biz olmayacağız. İnsan bu gelip gidiyor. O zaman kalıcı olan ne ? Sorulması gereken soru ne ? Peki cevap ne ? Bu soruları insanlık yüz yıllardır arıyor. Dünyanın bir ucunda ki Aristo, kendini bil diyor. Diğer ucunda, Hindistan'da Delphi tapınağının girişinde de aynı şeyler yazıyor; kendini bil. Anadoluya geliyorsun Yunus Emre çıkıp diyor ki; ilim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir. Kısacası kalıcı olanın peşinden gitmek vazifemiz. Hani Mustafa Kutlu'nun filme çevrilmiş Uzun hikaye öyküsünde karısına, ayakkabı alamayan Ali'ye ( Kenan Mirzalıoğlu ) "boşver Ali'm ayakkabılar eskir, sen eskime yeter bana" diyor ya. İşte teknolojinin bu kadar geliştiği bir zamanda eskimeyen ve kalıcı olan sorular ve cevapların peşinden gidin. Arayın görevimiz bu, belkide bulmak değil.
hadis: “Benim dünya ile ilgim, bir ağaç altında dinlendikten sonra, yoluna devam eden yolcu gibidir.”

pk filmi

muallim
Başrolünde Aamir khan'ın oynadığı film. Film dünyayı çıplak haliyle göstermeye çalışıyor. Bu çıplaklığın içerisinde dinlerin konumunu sorguluyor. Dinleri, sorgulama yapılabilecek en iyi ülke'de yapıyor. Hindistan'da yani.

islam'da namaz kılmamanın cezası

muallim
Namaz kılmamanın bir cezası varsa o da kulun kendi vicdanı ile ilgilidir. Bir insan veya her hangi bir makam başka bir kimseye namaz kılmıyor diye ceza veremez. İslam kültüründe Kişiler ve makamlar tarafından ceza verilmesi gibi uygulamalar olmuş olsada bunlar dini uygulamalar olmaktan çok örfi uygulamalardır.

bir alex değil

muallim
Alex Bir dönem çok eleştirildi. Ağır ve koşmuyor diye ama o oyunundan vazgeçmedi. Kendi tarzında devam etti. Sonuç olarak heykeli dikilen oyuncu oldu. Sonuçta heykeli dikilen kaç Fenerbahçeli oyuncu var ki ?
0 /