confessions

kayzer soze

Havayı kokluyor

  1. toplam giri 311
  2. takipçi 19
  3. puan 2758

atatürk'ü anlamak

kayzer soze
Sayın Dorian Gray,

42 yaşındayım ve ankara`da yaşıyorum. Gerek ilk, orta,lise yıllarında zorunlu, gerek diğer zamanlarda gönüllü olarak onlarca kere anıtkabire gittim ama bugüne kadar ne mozeleye, ne aslanlı yola, ne anıtkabir müzesine bir adet çaput bağlayan görmedim. Ama aynı yaşam sürem içerisinde bizim köyün delisinin mezarına bile yüzlerce ip, tülbent, çaput bağlayan gördüm, hatta "şarapçı" olarak tarihe geçen divan edebiyatının usta ismi Bekri Mustafa`nın mezarına ve Büyükada`da ki bir Hıristiyan mağbedi olan Aya Yorgi kilisesine akın eden binlerce Müslümanın buraya bez, çaput, mendil, kurdele bağladığına şahit oldu.

Bekri Mustafa

http://www.haber7.com/guncel/haber/364131-sarhoslarin-piri-artik-evliya-oldu

Aya Yorgi Kilisesi

https://www.haberturk.com/gundem/haber/941704-binlerce-kisi-dilek-icin-aya-yorgiye-tirmandi

yavuz sultan selim köprüsü ve osman gazi köprüsünün satışa çıkarılması

kayzer soze
Patron çıldırdı. Sahibinden az kullanılmış köprü.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Osman Gazi Köprüsü işletme ortaklarından İtalyan Astaldi firması köprülerdeki hisselerini satışa çıkardı. Firmanın satış için Çinlilerle görüştüğü söyleniyor.

Köprülerin diğer ortakları:

Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Ic Holding
Osman Gazi Köprüsü - Nurol Holding`e ait Otoyol A.ş.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201905211039117568-astaldi-koprulerdeki-hisselerini-satisa-cikartiyor/

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/3-koprunun-satisi-icin-flas-gelisme-4880134/
1

abd-çin ticaret savaşları

kayzer soze
ABD`li 173 ayakkabı üreticisi; Senato, Temsilciler Meclisi ve Bayaz Saraya gönderdikleri bir mektupla bu savaşın kendilerine vereceği zarardan bahsederek, Çin malı ürünlere getirilen ek %25`lik gümrük vergisinin kaldırılmasını talep ettiler. Zira aralarında (bkz:Nike) ve (bkz:Adidas) gibi firmaların da yer aldığı bu ayakkabı üreticilerinin "ucuz işçilik maliyetleri" nedeniyle ana üretim yerleri olan Çin`de ürettikleri ayakkabıların ABD`ye girişinde uygulanan gümrük vergisi oranının artırılmasını istemiyor. Bu durum firmaların günlüğü 1 dolara 16 saat çalıştırdıkları çocuk işçilerin ürettiği ayakkabılardan elde ettikleri %500 düzeyindeki karları aşağı çekeceği ya da kardan feragat etmemek için zam yapmak zorunda kalacakları için sektörde paniğe yol açmışa benziyor.

Bakalım (bkz:Donald Trump) bu çağrıya "(bkz:Herkes haddini bilecek)" şeklinde bir açıklama ile mi cevap verecek?

(bkz:erdoğan'dan iş dünyasına uyarı)

https://tr.euronews.com/2019/05/21/abd-li-173-ayakkabi-firmasindan-trump-a-cagri-ticaret-savasina-son-ver

abd ürünlerine gümrük vergisi indirimi

kayzer soze
ABD ile yaşanan "vize krizi" sürecinde, ABD menşeli ürünlere uygulanan %20 ile %110 arasındaki gümrük vergisi oranları %100 oranında artırılmıştı. Bugün remi gazetede yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ABD menşeli ürünlere uygulanan gümrük vergisi %50 oranında düşürüldü. Bu karar akıllara "S 400 tavizi mi?" sorularını getirdi. En azından benim aklıma. 😊

https://www.haberturk.com/son-dakika-turkiye-22-abd-urununde-ek-vergiyi-yariya-indirdi-2471539-ekonomi

teknik analiz

kayzer soze
Finansal piyasalarda işlem gören bir metanın ((bkz:hisse senedi), (bkz:döviz) (bkz:altın) vb.) geçmiş fiyat hareketlerine bakarak, gelecekte oluşabilecek fiyat hareketlerini tahmin edebilmek için kullanılan matematiksel ve istatistiksel yöntem.

Kimilerine göre tamamen bilimsel bir yöntem olan teknik analiz, kimilerine göreyse tamamen falcılıktan ibarettir.

Kısaca anlatmak gerekirse; örneğin doların 1 yıl içerisindeki hareketlerini gösteren grafiğe bakarak dolardaki düşüş ve yükselişler ayrı ayrı sayılarak ortalamasını alıp gelecekteki yönünü tahmin etmeye çalışırsınız. Yıl içerisinde 5,50 seviyesinden 3-5-4-3-6-3 kuruş şeklinde 5 kere düşen dolar düşüş eğilimi gösterirse bu beş düşüşün ortalaması olan 4,8 kuruş düşer. ve 5,50`den 5,02 seviyesine geriler. Yine aynı yıl içerisinde 5,50 seviyesinden 5-7-6-5-7 kuruş şeklinde 5 kere yükselen dolar tekrar yükselirse bu 5 yükselişin ortalaması olan 6 kuruş şeklinde yükselir ve 6,10 seviyesine çıkar. Bu yükseliş ve düşüşün hangisinin gerçekleşeceğine ise dolardaki son hareket ile karar verilir. Eğer doların son hareketi aşağı yönlü gerçekleşmiş ve düşüş seviyesi düşüş ortalaması olan 4,8 kuruşluk bir şekilde gerçekleşmişse, demek ki düşüş trendi tamamlanmış ve dolar artık yükseliş trendine girmiştir ve en az yükseliş ortalaması olan 6,1 kuruşluk yükseliş gerçekleşecektir. Eğer dolardaki son hareket yükseliş şeklinde gerçekleşmiş ve 6,3 kuruş seviyesinde bir yükselişle 6,1 kuruş olan yükseliş beklentisini aştığı için dolar şimdi düşüş trendine girecek ve en az 4,8 kuruşluk bir düşüş gerçekleşecektir. (Yasal Uyarı: Bu anlattığım durum tamamen teknik analizin anlaşılması için verdiğim örneklendirme olup rakam ve trendler tamamen hayal ürünüdür ve bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.)

Kısaca teknik analiz böyle bir şey olup dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir.

Yasal Uyarı: Yatırım Tavsiyesi Değildir. Zaten buralardan tavsiye alıp yatırım yapıyorsanız batmaya mahkumsunuz demektir. 😊

ekonomi

kayzer soze
Üniversitedeki Genel Ekonomi dersinden hatırladığım kadarıyla; sınırlı dünya kaynaklarının sınırsız insan ihtiyaçları için en etkin şekilde kullanılmasını sağlayan bilim dalı. Kısaca kıt kaynakların etkin kullanımı.

davranışsal finans

kayzer soze
(bkz:Finansal Psikoloji) olarak da tanımlanan davranışsal finans; yatırımcıların finansal piyasalarda alacakları kararlar için veri ve analiz gibi matematiksel ve istatistiksel yöntemler yerine psikolojileri ile hareket etme durumudur.

(bkz:Princeton Üniversitesi) akademisyenlerinden(bkz: Daniel Kahneman) ve (bkz:Amos Tversky) 1973 ve 1979 yılları arasında (bkz:New York), (bkz:Hong Kong) ve Londra Borsalarındaki yatırımcıların yatırım kararları üzerine yaptıkları çalışmalarını Davranışsal Finans/Finansal Psikoloji isimli bir kitapta toplayarak insan davranışlarını etkileyen ruhsal yapılarının finansal piyasalarda nasıl işlediğini bilimsel olarak ele alıp (bkz:psikoloji) ve (bkz:ekonomi) bilimlerine Davranışsal Finans terimini kazandırdılar.

Bugün Türkiye`de Dolar/TL 6,10 seviyesinde. Peki sizce dolar/TL önümüzdeki bir kaç ay içerisinde 5,50 seviyesine mi geriler yoksa 6,50 seviyesine mi yükselir? Doların 7`yi geçme ihtimali mi daha yüksek yoksa 5`in altına çekilme ihtimali mi daha yüksek? Peki bu durum (7`yi aşması ya da 5`e düşmesi) ne kadar sürede gerçekleşir? İşte tüm bu soruların cevabı hepimizin davranışsal finans tavırları.

Piyasalarda ne yazık ki bir çok insan (bkz:sürü psikolojisi) ile hareket ediyor ve ne yazık ki bu yüzden büyük zarar ediyor. Kalkan treni kaçırmamak için ilk vagona atlamaya çalışan bir çok kişi farkında olmadan trenin ancak son vagona yetişebiliyor. Bu yüzden 2018 ağustosunda kopan fırtınada bir çok kişi 7 ve daha üzeri bir rakamdan dolar alıp terste kaldı ve büyük zararlar etti.

Finansal piyasalarda siz siz olun her zaman psikoloji yerine veri, (bkz:teknik analiz) ve haber akışı içerisinde karar verin.

Yasal uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir. Hatta arkadaş tavsiyesi bile değildir.

dolarizasyon

kayzer soze
Bir ülkede değer ölçüsü, değişim aracı, servet birikimi için kendi para birimi yerine doların kullanılması durumudur.

Özellikle rezidans, avm, plaza gibi yerlerde kiraların dolarla olması ve 10 Mayıs 2019 tarihi Merkez Bankası verilerine göre; bankalardaki TL hesaplarının 1 tirilyon 24 milyar lira olmasına karşılık döviz hesaplarının 181 milyar 200 milyon dolar karşılığı 1 tirilyon 246 milyar lira ile TL hesaplarını geçmesi Türkiye`nin dolarizasyona girdiğinin en önemli kanıtı. Hükümetin dolarizasyonun önüne geçmek için aldığı tedbirler ise dolarizasyonun önüne geçmediği gibi piyasalardaki güveni de zedeleyerek bireysel ve kurumsal yatırımcının daha çok dolara yönelmesini sağlamakta.

(bkz:döviz satışına vergi getirilmesi)
(bkz:100 bin dolar üzeri döviz alımına 1 gün valör getirilmesi)

volatilite

kayzer soze
Finansal Piyasalarda fiyatların gün içerisinde gösterdiği değişkenliğe ve piyasadaki dalgalanmaya verilen isim.

Halk arasında (bkz:götü başı ayrı oynamak) olarak da tanımlanan bu durum, gün içerisindeki fiyat hareketleri ile sizi vezir de rezil de edebilir. Yani volatilitenin yüksek olduğu Türkiye gibi piyasalarda bir günde zengin de olabilir ya da tüm servetinizi de batırabilirsiniz.

Bu yüzden bir minnak yatırımcı olarak dikkat edin filler tepişirken ezilen çimen olmayın.

valör

kayzer soze
Bankacılık işlemlerinde, işlem tarihinden sonraki bir tarih olarak, bankaların insafına göre farklılık gösteren ve paranın fiilen hesabınıza geçtiği tarih olarak tanımlanan finansal işlem türü. Kısaca bankaların paranızın üstüne bir gün daha yatabilmek için uydurdukları bir sistem.

bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu

kayzer soze
Türkiye'de tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini korumak, bankalar ve özel finans kurumlarının piyasa disiplini içerisinde sağlıklı, etkin ve dünya ölçeğinde rekabet edebilir bir yapıda çalışmasını sağlamak amacı ile finansal piyasalardaki denetim ve gözetim sisteminin etkinliğinin arttırılması ve bağımsız karar mekanizmalarına kavuşturulması yönündeki politikalar uyarınca, 23.06.1999 tarihli ve 23734 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 4389 sayılı Bankalar Kanunu ile kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip bir otorite olarak kurulmuş olup, 01.11.2005 tarihli ve 25983 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan (bkz:5411 sayılı Bankacılık Kanunu) ile görev, sorumluluk ve teşkilatlanma yapısı oluşturulmuş kuruluş.

100 bin dolar üzeri döviz alımına 1 gün valör getirilmesi

kayzer soze
(bkz:BDDK)`nın 20 Mayıs 2019 tarihinde aldığı kararla 100 bin dolar ve üzeri döviz alım işlemlerine 1 günlük (bkz:valör) getirilerek alınan dövizin ertesi gün hesaplara geçeceğinin müjdelendiği haber.

Ülkemizin değerli ekonomi yönetiminin anlayamadığı ve anlamamak için direndiği şeyse dövizde yaşanan dalgalanmanın nedenini döviz alıp satan yatırımcı veya kurumlardan kaynaklı olmadığı. Ekonomik anlamda yapısal reformların yapılmadığı, yerlinin "bugün acaba kim (bkz:Fetöcü) ilan edilecek de servetine çökülecek?" korkusu ile her gün birer ikişer servetini yurt dışına kaçırdığı (bkz:servet transferi), yabancının "amınakoyum Türkler burada durmuyor ben niye macera arayım" diyerek her gün ülkeyi terk ettiği, ekonomik ve siyasal güven ortamı olmadığı için döviz gün içerisinde 20-25 kuruşluk bir (bkz:volatilite) yaşıyor. Siz ise (bkz:döviz satışına vergi getirilmesi), döviz alışına valör gibi şeylerle oyalanıyorsunuz.

Ayrıca ithalat ve ihracat yapan bir çok firma bundan ciddi şekilde etkilenecek. Plastik sektöründe çalışıyorum hammadde zaten petrol olduğu için dolarla, nakliye, ardiye masrafları dolarla utanmasa devlet bile gümrük işlemlerini dolarla yapacak. Bazen gün içerisinde 100 bin dolar alış ve satış yapan ihracatçı firmalar var ve bu firmalar doları kar etmek için değil işini yürütebilmek için alıp satıyor. Şimdi sen de işin kolayına kaçıp "benim ekonomik sistemi düzeltmek, ülkede huzur ve güveni sağlamak gibi bir derdim yok. çünkü koltuğumu korumam için sürekli muhalefete saldırmam ve ortamı germem lazım" diyorsun sonra da aslında senin neden olduğun ekonomik sorunların bedelini de ek vergiler ve yaptırımlarla vatandaşa ödetiyorsun.

(bkz:döviz satışına vergi getirilmesi)

https://www.bloomberght.com/100-bin-dolar-uzeri-doviz-almak-isteyenler-bir-gun-bekleyecek-2220505

0 /