confessions

frt95

Havayı kokluyor

  1. toplam giri 356
  2. takipçi 7
  3. puan 2784

ak parti ve mhp

frt95
17 yıllık süreçte iki partinin birbirine bakışı 180 derece değişmiş gibi görünüyor. Ittifaklarının akıbeti hakkında farklı yorumlar yapılsa da bugüne kadar gelebildiler. Kimisi ak partiyi kazançlı görürken çoğunluk mhpyi kazançlı olarak görüyor. Dünya da güçlenen milliyetçilik furyasının türkiyeyi de etkisi altına alması gerçeğini göz önünde bulundurmadan bu ittifakı anlamamız mümkün değildir.

hz. ali

frt95
Peygamber efendimizin akrabası ve damadı ve 4.halife. Müslümanlar tarih boyunca ozellikle kelami ve siyasi konularda Hz. Ali üzerinden tartismislardir. Şia mezhebi farklı kolları ve ülkemizdeki aleviler başta olmak üzere sahabiler arasında en cok değer verdikleri kişi Hz. Ali dir.

modern zamanda islam devleti

frt95
Geleneksel dönemde halifelik makamını siyasi bir şekilde kullanarak islam devleti şeklinde görünen devletler var olmuştur. Fakat Kuran-ı Kerimde islam devletinin nasıl yönetileceği nasıl bir yönetim biçimi olacagiyla ilgili herhangi bir ayet yoktur. Sadece adaleti sağlama ve "şura" yani istişare yapmayı emretmistir. Modern zamanda anayasal, üniter ve laik devletlerin kurulmasıyla birlikte müslüman toplumlarda islam devleti ve halifelik tartışmaları alevlenmiştir. Evet bir islam devleti mümkün müdür? Mümkünse nasıl bir yönetim biçimi ile yönetecek?

laiklik ve tarafsızlık

frt95
Laiklik ülkemiz de sürekli tartışılan konuların başında gelmektedir. Laikliği hep din ile ilişkisi üzerinden ele alma alışkanlığımızın son bulması gerekiyor artık. Laikliğin modern zamanda bireylerin statülerine bakılmadan herkese eşit hak verilmesi, tarafsızlık ilkesi ve demokrasiyle olan ilişkisini daha çok tartışmamız gerekiyor.
Laiklik, devletin her vatandaşına tarafsız yaklaşması ve hepsini eşit görmesi demektir.
0 /