confessions

bagatur

Taze yazar

  1. toplam giri 56
  2. takipçi 2
  3. puan 293

kürtçenin ikinci anadil olarak kabulü

bagatur
suçu alpaslanda buluyorum.
1071 de anadoluya girecegine gürcistan üzerinden rus stepleri atlasaydı , kırım civarındaki yerleşik türk boylarıyla birleşip macar ovasına kadar ilerleyebilirdi.macar ovası, romanya, avusturya civarında yarı göçebe halde yaşayan dil ve kültür bağı olan topluluklarla birleşip yerleşebilirdi.
an itibari ile mezopotamyanın yarı ilkel kabile,aşiret düzeninde yetişmiş yapılarından uzakta mutlu mesut yaşardık.

erkeklerin berberlerine ihanet edememesi

bagatur
yıllar yılı aynı berberin sacı keserken omuza dokundurması, dayanması aklımızda hep bir süphe, hep bir acaba bırksada maruz kaldıgımız dayatmayı baska ellerde yasamak istemedigimiz için olabilir.

erkeklerin pek dile getirmesede iskillendigi ,berberlerde birinci tekil sorunu budur.

mevlana celaleddini rumi

bagatur
Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan Ülkesi'nin Belh şehrinde doğmuştur. Mevlâna'nın babası Belh Şehrinin ileri gelenlerinden olup, sağlığında “Bilginlerin Sultânı” ünvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahâeddin Veled'tir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin'in kızı Mümine Hatun'dur. Sultânü'I-Ulemâ Bahaeddin Veled, bazı siyasi olaylar ve yaklaşmakta olan Moğol istilası nedeniyle Belh'den ayrılmak zorunda kalmıştır. Sultânü'I-Ulemâ 1212 veya 1213 yılllarında aile fertleri ve yakın dostları ile birlikte Belh'den ayrıldı. mevlana dervislerSultânü'I-Ulemâ'nın ilk durağı Nişâbur olmuştur. Nişâbur şehrinde tanınmış mutasavvıf Ferîdüddin Attar ile de karşılaştılar. Mevlâna burada küçük yaşına rağmen Ferîdüddin Attar'ın ilgisini çekmiş ve takdirlerini kazanmıştır. Sultânü'I Ulemâ Nişabur'dan Bağdat'a ve daha sonra Kûfe yolu ile Kâ'be'ye hareket etti. Hac farîzasını yerine getirdikten sonra, dönüşte Şam'a uğradı. Şam'dan sonra Malatya, Erzincan, Sivas, Kayseri, Niğde yolu ile Lârende'ye (Karaman) geldiler. Karaman'da Subaşı Emir Mûsâ'nın yaptırdıkları medreseye yerleştiler.

1222 yılında Karaman'a gelen Sultânü'/-Ulemâ ve ailesi burada 7 yıl kaldılar. Mevlâna 1225 yılında Şerefeddin Lala'nın kızı Gevher Hatun ile Karaman'da evlendi. Bu evlilikten Mevlâna'nın Sultan Veled ve Alâeddin Çelebi adlı iki oğlu oldu. Yıllar sonra Gevher Hatun'u kaybeden Mevlâna bir çocuklu dul olan Kerrâ Hatun ile ikinci evliliğini yaptı. Mevlâna'nın bu evlilikten de Muzaffereddin ve Emir Âlim Çelebi adlı iki oğlu ile Melike Hatun adlı bir kızı dünyaya geldi. Bu yıllarda Anadolunun büyük bir kısmı Selçuklu Devleti'nin egemenliği altında idi. Konya'da bu devletin baş şehri idi. Konya sanat eserleri ile donatılmış, ilim adamları ve sanatkarlarla dolup taşmıştı. Kısaca Selçuklu Devleti en parlak devrini yaşıyordu ve Devletin hükümdarı Alâeddin Keykubâd idi. Alâeddin Keykubâd Sultânü'I-Ulemâ Bahaeddin Veled'i Karaman'dan Konya'ya davet etti ve Konya'ya yerleşmesini istedi. Bahaeddin Veled Sultanın davetini kabul etti ve Konya'ya 3 Mayıs 1228 yılında ailesi ve dostları ile geldiler. Sultan Alâeddin kendilerini mevlana celaleddin rumimuhteşem bir törenle karşıladı ve Altunapa (İplikçi) Medresesi'ni ikametlerine tahsis ettiler. Sultânü'l-Ulemâ 12 Ocak 1231 yılında Konya'da vefat etti. Mezar yeri olarak, Selçuklu SarayınınGül Bahçesi seçildi. Halen müze olarak kullanılan Mevlâna Dergâhı'ndaki bugünkü yerine defnolundu. Sultânü'I-Ulemâ ölünce, talebeleri ve müridleri bu defa Mevlâna'nın çevresinde toplandılar. Mevlâna'yı babasının tek varisi olarak gördüler. Gerçekten de Mevlâna büyük bir ilim ve din bilgini olmuş, İplikçi Medresesi'nde vaazlar veriyordu. Vaazları kendisini dinlemeye gelenlerle dolup taşıyordu. Mevlâna 15 Kasım 1244 yılında Şems-i Tebrizî ile karşılaştı. Mevlâna Şems'de “mutlak kemâlin varlığını” cemalinde de “Tanrı nurlarını”görmüştü. Ancak beraberlikleri uzun sürmedi. Şems aniden öldü. Mevlâna Şems'in ölümünden sonra uzun yıllar inzivaya çekildi. Daha sonraki yıllarda Selâhaddin Zerkûbî ve Hüsameddin Çelebi, Şems-i Tebrizî'nin yerini doldurmaya çalıştılar.

süleyman demirel

bagatur
cok konusup aslında hic birsey konusmayan 50 lerin klasik siyasetci tipidir. fötr sapkası ile meshur olup, önü siperli sapkaları gördüğünde beti benzi atması ile meshurdur.
kim ne veriyorsa 1 fazlasını veriyorum diyerek secim kazanmıslıgı vardır.
siyasetin esnafıdır

levent kırca

bagatur
yıllar yılı sarhos tiplemesinin ekmegini yiyen yeteneksiz komedyendir.

olacak o kadarın artık halkta karsılık bulmadıgını gördükten sonra siyasete atılmıştır. güldürürken düşündürenin aslında tam karsılıgıdır diyebilmek isterdim ki güldürdüğü pek görülmemiştir.

hz. isa

bagatur
isa yı inkar edenlere kurandan dayanak göstererek inandırmak isteyenleri görmemizi saglayarak ufkumuzu genişleten baslıktır.
isaya inanan müslüman zaten kuranada inanmaktadır
kurana inanmayan birini, islam,din ve inanc merkezli bilgilerle isanın varlıgına inandırabilmeyi basarmak dudaklarda bir gülümseme beyinde hafif yanma gözlerimde yas kalbimde sızı..

yeni partiye isim önerisi

bagatur


türk dıs politikasının ve basbakanlık makamının gelmiş gecmiş en yeteneksiz beceriksiz adamı davutoglunun
( ufak bir hatırlatma süleyman sah türbesinin kendi deyimiyle tereyagdan kıl ceker gibi kacırılması,suriye bataklıgına girilmesi,6 milyon suriyelinin bize girmesi,düşürülen rus ucagı karsılıgında kıcımıza kacan s 400 ler tavizler,kobani direnişini selamlamalar,habur rezaleti, serok ahmetler )
gitsin köpük partisi mangal partisi düzenlesin siyasete karısmasın

hz. muhammed

bagatur
Alemlerin efendisi.
şimdilerde yaşasa ben müslümanım diye gezen, komsusu acken 5.000 lik esarplarla,200.000 lik arabalarla turlayan,cadde sokakları alışveriş için kapatan rumeysaları,sümeyyeleri ve onları yetiştirenleri kızılcık sopasıyla döveceğine eminim. ridde fetvası verilirse ki o zaman durum daha kötü.

13 milyonluk web sitesi

bagatur
ödeme emrinin mazbatanın verildiği gün çıkması manidar. imamoğlu ödemeleri ertesi gün durdurmuştu.
lagım medyasının beka diye yırtındıkları aslında kendi bekaları hortumları kesilecek.

çay getir götür yaptırılmayacak adamların mevki, makam, köşe, koltuk ,sahibi olmasının liyakattan çok hamili kart yakınımdırın geçerli oldugu dönemlerin yıkımlarını yaşıyoruz.

yola çıktıklarınla degil yolda bulduklarınla devam eden akp yi ilk satacak olanlar beslendikleri hortumların kesilmesini bekliyor emin olun.

osmanlıda böyle tarih sahnesinde yerini aldı.yola çıktıgıyla degil yolda buldugu devşirmelerle yoluna devam ettiği için.

cem sultan

bagatur
işin asıl vurucu noktasını herkes kaçırıyor.
osmanlıda sultan kelimesi, kadınlarda ismin ardına, erkeklerde ismin önüne dizilip söylenir.

büyük trajedidir yaşamı ,hayat hikayesi .
cem sultan..

ibni batuta

bagatur
seyahatnamesini baştan sona okuduğumda ilk aklıma gelen bu adamın tam bir sinyalci olduğudur.tanıştığı kültürleri,sultanları,emirleri verdikleri paralar,yedirdikleri,içirdikleri ile değerlendirmesi ilginçtir.
en son delhi sultanı tarafından iktasına verilen yerleri müsrifliginden yiyip bitirmesi,üstüne borclanması nedeniyle, artık gına getittirmesi tüm borçlarının son kez ödenmesi ve ayağını yorganına göre uzat diye fırçalanması tarihe not düşülsün.

turgay güler

bagatur
kendisini nezaman tvde görsem bir gülme alır beni.
yıllar yılı istanbul büyükşehirde akp, milletvekilliginde mhp ye oy veren birisi olarak
devlet bahçeliyle mhp ye oy vermeyi, turgay gülerle akp ye oy vermeyi bırakmış oldum.

ankara savaşı

bagatur
üzerinde yıllar yılı yazıldı çizildi tüm mağlubiyet evrildi çevrildi kara tatarlara bağlandı.

ben konuya daha farklı açıdan bakıp okuduğum incelediğim yerli yabancı tarihçileri karmalayıp sunum yapmak istiyorum.
timur, yıldırım beyazıdı aslında hiç rakip olarak görüp sallamadı.savaşı izlemeyip emir komuta zincirini torununa bırakıp ,savaşın en kızıştıgı anlarda bile satranç oynamayı tercih etti.
gelelim bizim tarafa

timur anadoluya gelmeden şöhreti geldiği için emirlerde genel bir korku ve tedirginlik mevcut.bizim hokka hokka macun tüketip, alkolü pek seven beyazıdımız balkanlarda ve anadoluda kazandığı aslında yerel diyebileegimiz derebeylik ve krallıkımsı yapıları tarumar ettigi için pek bir mağrur.
timur gibi birine askerin kafir deyip,kadın elbisesi göndermesini çektigi macunlara dayandıran dönem tarihçileri pek fazladır.
gelelim savaş öncesine timur askeri dehasını konuşturup osmanlı ordusunu anadolu içlerinde yaz sıcağında peşinde günlerce gezdirir. savaş günü gelip çattıgında su kaynakları timurda dag tepe osmanlıdadır.
savaş karşılılı akın ve ataklarla orta saha mücadelesi şeklinde geçerken kara tatarlar ve anadolu beylik askerleri timur tarafına geçer. sayıları tahmini 10.000 civarıdır zaten bunlara güvenilmeyip ekserisi ihtiyatta tutulmaktadır.
yeniçeriler ve sırp yardımcı kuvvetleri bu esnada timur ordusunu biçmektedir.özellikle sırplar agır zırhlarının altında timur ordusunu katliama maruz bırakmışlardırki timur bile kendilerini takdir eder.
savasın en cavcavlı anında bürokraside devşirmelerin kendi önlerine geçmesini hazmedemeyen türk kökenli pasalar ,komutanlar yakaladıkları sehzade ve ali osman hanedan evladıyla savas meydanını terk etmeye baslayıp sultan beyazıda saray darbesi yapmışlardır.

kaynaklara göre 50 ile 80000 arasında degişen osmanlı ordusunun 3 te ikisi savas meydanından ayrılmıştırki bursaya geçip hazine ve tahtı ele geçirebilsin.sert karakterli beyazıdın hükümranlığından memnun olmayanların tezgahladıgı büyük bir oyun dönmüştür.
son ana kadar sırpların ve yeniçerinin terketmediği ölümüne savastıgı ama türk kökenli askerlerin alandan cekildigi saray darbesinin sonucudur ankara savaşı.
savaş sonunda timura esir düşen yıldırımın, (ki timur aslında beyazıda büyük sempati duymaktadır) ,kurtulursa kendini terkeden herkesi kazıga oturtacagını aslında çok iyi bilen sehzadelerden en uyanığı olan çelebi mehmet basaramayacagını bile bile bir kurtarma operasyonu tezgahlamışsada geri püskürtülmüş hem türkmen camiasında hem islam aleminde kısmen isim yapmış, fetret devri sonrasının ilk sultanı olmanın temellerini o gün atmıştır.
o günlerden aldıgı dersle çelebi mehmet evi yapan baltayı evin dışında tutacaksın mantıgıyla hareket edip tüm türk kökenli paşaları ve askerleri sınır boylarına sürüp akıncı adı altında telef ettirmiştir.


payitaht abdülhamid

bagatur
şiirsel, teatral konuşmaların dizilerde aslında nekadar sıkıcı olduğunu birkez daha görmemizi sağlayan yapımdır.
tamam dönem dizisi yapıyorsun abdülhamit satacaksın,satış üzerinden toplum mühendisliğine soyunacaksın ama her repligin illaki vurucu olmasına, mesaj kaygılı olmasına gerek yok.
dizide aşırı yahudi musevi düşmanlığı pompalanıyor, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten dava konusu bile olabilir,
türkiyede ilk kerhaneyi ve ilk bira fabrikasını açan birinden bahsediyoruz.bu adam tarikat değil devlet yönetiyor.

devlet bahçeli'nin ak parti planı

bagatur
devlet bahçelinin bırakın akp ile ilgili , yarın sabah kahvaltısında yumurtanın yanında peynirmi olsun zeytinmi gibi bir planı dahi yoktur,
başdanışmanlarından birinin metin özkan olduğu bir adamdan bahsediyorsak kendisine fazla anlamlar yüklemeye gerek yok. sadece kendi danışmanlarından daha zekidir, bilge lider.

tanzim satış

bagatur
suriyelilerin olmadıgı kuyruklardır.
beledıye ımkanlarıyla vergısız, KDV siz, isci ücreti sigortası olmadan dahi normal piyasa sartlarını en fazla 1..2 lira altında satıs yapılabilen magazalardır.
fabrikatör devlet olmaz kabzımal hic olmaz.
olmamış.

devlet bahçeli

bagatur
misyon partisi olan mhp yi koltuk partisi yapan siyasetcidir.
akil adam,türkmen beyi gazlamalarıyla ciddi devlet adamı havalarındadır..
en son recep tayyip erdoganı cumhurbaskanı olarak tanımıyordu kürsüden ip atarken.
ciddiye alınmaması gereken biridir. ehliyet sınavına girse yas haddinden kapı önüne koyulacak adama ülkenin bekaasını emanet etmek ne derece.....
neyse silivride soguktur şimdi..

mevlana celaleddini rumi

bagatur
resmi tarih ve tarihçiliğin haricinde mevlana için söyleyeceklerim zatı şahaneleri, farisi yani irani değil kesinlikle türk kökenlidir ki kendiside ana ve baba dilinin türkçe olduğunu mesnevisinde belirtmiştir.
yazım dilinde tüm horasan ,anadolu zamane tarihçi ve filozofları gibi farsça kullanmış günlük dilinde türkçeyi tercih etmiştir.

kendisine isnat edilen moğol ajanlığı ifitradan ibaret olmakla beraber, moğolların allah tarafından dinden sapan,dinin gerekliliğini,zahiri yüzünü yerine getirmeyen müslümanlara bela olarak gönderildigini kabul etmektedir. pişmeyen hamurdan ekmek olmaz mantıgıyla hareket edip nekadar çok bela okadar dine sarılış mantıgıyla hareket etmiştir.
zamanın anadolu türkmen dervişleri hoca bektaş veli ,nasireddin hoca türkmen ayaklanmalarını organize ederken, mevlana kendilerini tekfir edip dinden çıkmak allahın emirlerine,kadere karşı gelmekle suçlamıştır.

dahada ileri giderek moğol istilasına direnirken öldürülen oglu alaeddin çelebinin cenaze namazına bile katılmamıştır.

mesnevinin bazı bölümlerinde porno hikayeler,oğlancılık ,zoofili mevcuttur.

meseneviyi okuyanlar iyi bilecektirki çogu bölümde türkleri özellikle oguzları barbar ve zalim olarak ifade eder.

mesnevinin ön sözü '' hakikate ulaşma,yakın sırları açma hususunda din temellerinin, temellerinin temelidir'' ile başlamaktadır ki kendini ne ve kimin yerine koyduğu açıktır.

mevlevi dervişlerinin semah ayinlerindeki hareketi allahtan alıp kula vermekle tarifi edilirki kimsede sormamıştır sen kim oluyorsunki allah'tan alıp kula veresin..ki islam dinine göre allahla kul arasına kimse giremez.

gene mevlanaya göre mesnevi kuranı kerimi anlamaya yarayan en önemli kitaptırki mesnevi direkt alemlerin rabbinden inmedir

kuran

bagatur
kuran'da tek bir ilaç tedavisi,tek bir antibiyotik tarifi,herhangi bir hastalık için öneri hatta kar ve buz bile yoktur yani muhammedin ve 7. yüzyıl araplarının bilmediği hiç birşey kuranda yoktur.

kuran'da dinin direği denilen namazında tarifi yoktur ama hatice ölünceye kadar tek eşli olan muhammed için, hatice öldükten sonra adeta kadın sığınma evi açmasının akabinde ve detayında çıkan dedikodular üzerine ahzap,tahrim surelerinin bazı ayetlerinin inmesi ile hayatının epeyce kolaylaştırıldığını görürüz.

kuranda cinselliğe,peygamberin hanımlarına yönelik ayetlerin haticenin ölmesinden sonra gelmesinin sebebi hikmetinide merak etmiyor değilim.

peygamberin manevi oğlu zeydin boşadığı hanımı ile evlenmesi ilede parantezi kapatalım.


nihat hatipoğlu

bagatur
yoksullara,yoksul oldukları icin sükretmesi gerektigini söyleyen din adamı.kendisinin bilimumum kanallardan şükredilmesini telkin ettiği icin aldıgı ücret herkesin malumu. ekstradan sultanahmetteki ayasultan otelide kendilerine aittir ve bar servisi vardır..
bar..bar.. türkler