türkiye'yi önümüzdeki günlerde neler bekliyor

gom
> Seçimler inşallah iptal olmaz.
> MHP tabanı aksi bir ittifakı kabullenemez çünkü karşıda ebedi düşmanı HDP var onun için mecburen devam eder bence
> Yeni parti muhtemelen kurulur
> İBB seçimleri yenilenirse bu seçimde fark %5lere falan çıkarsa ve muhalefet gerçekten bir baskı yaparsa bence olur
ee7
Türkiye'yi önümüzdeki günlerde çok farklı şeyler bekliyor ama iyi yönde mi kötü yönde mi kestiremiyorum.
haydaralp
Ülkemiz Yönünü Ortadoğu'ya dönmüştür.
ergenekon -balyoz ardından 15 temmuz ordumuzu yıpratmıştır. Çünkü ordu güneyde kurulacak bir uydu devletin en büyük düşmanı idi. Orduya dolaylı şekilde darbe yapıldı. Bu istihbarat örgütlerince yapıldı. Hem kadrolar boşaltıldı hem de zan altında bırakıldı. Foto zarar verdi ülkeye.
önce yukarıdaki soruları cavaplayalım
1- İstanbul da seçim yenilenmez. ysk ve hakimler bu sorumluluğu alamaz. ülke bu seçimi kaldırmaz. avrupaya izah edilemez. seçim olursa imamoğlu 5 puan daha oyunu artırır. bundan sonraki her seçimde şaibe bitmez iptal edilirse.
2- Cumhur ittifakı, bahçeli ve perinçeğin alacağı emirlere bağlıdır. hatırlayalım anasol-m yi bahçeli yıkmıştı. başkanlık referandumunu bahçeli sandığa getirdi. görevli arkadaş. ne görev gelirse onu yapar. şu an beka var diye destek oluyor. yarın belli olmaz. sert bir ekonomik düşüş bahçeliyi çileden çıkartabilir.
3- Yeni kurulacak parti herkesi kucaklayan demokrat bir parti olmalı. etnik, dini kimliklere dayanmamalı. özgürlükçü şeffaf olmalı. evet gündemde yedek bir siyasal islamcı parti görünüyor. Ama adı geçenlerden bir nane olmaz. vagondan , lokomotif olmaz. Liderlik vasfı şart.
4- erken seçim şu an her kesimde beklenmiyor. devlette düşünmüyor. çok kötü durum olmadıkça devam eder. yıpranma devam eder kutuplaşma artarsa iktidar erir.
Parlamenter sisteme geçiş olmazsa huzur olmaz. 1930 ların sistemi bize uymaz. Yazın bir kenara.
majeste
Eğer dış baskılara maruz kalınmazsa (abd'nin iran yaptirimlari gibi) dağılan bir cumhur ittifakı görüyorum.
Bahçelinin psikolojik harbiyle mücadele eden ve yalnızlaşan bir erdoğan görüyorum.
Rüzgarı arkasına almış bir muhalefet görüyorum.
Meclis toplantılarında sabır imtihanlarından geçecek bir imamoğlu görüyorum.
andicen
Sadece yüzde 50-55 e seslenen ve bu kesimden aldığı oyun kendisine yeteceğini düşünen partili Cumhurbaşkanımızın,bundan sonraki süreç için diğer kesimlerden (hitap ettiği kesim hariç) oy alabilmesini pek mümkün görmüyorum ki karşı taraf içinde pek samimi bulunmayacaktır.( Kemik oyunu elde tutabilmek için geri kalan muhalif kesimi öcü olarak göstererek kutuplastirmak, ayrıştırmak bir yere kadar yeterli oluyordu,bunu gördük).
Bu yerel seçimlerde özelikle İstanbul da seçmenin bu öfke ve nefret dilini artık tek başına yeterli bulmadığını, bunun yerine sevgi kucaklaşma dilini ve buna bağlı olarak da normalleşme -ki bunda İktidar kabul etmese de ekonomik krizin etkisi buyuk-, istediğine şahitlik ettik.
Şimdi asıl soru şu,yüzde 50 -55 sıkışmış olan bir söylemle diğer kesimlere artık acilmanin da mümkün olmayacağı düşünerek , İktidar (RTE)kendi elindeki alternatif yol arayan seçmeni nasıl elinde tutacak,tutabilecek mi.
Kırılma başladığında, güçsüzlük gün yüzüne çıktığında önüne geçmek için neler feda edilecek. Daha önce olduğu gibi feda edilecek elde tutulur parti içinde önemli isimler de yok artık.
Muhalefet içinse, toplumunun özlediği sevgi ve kucaklaşma söylemlerle ortaya çıkan , sonrasındaysa iktidar tarafından altın tepsiyle sunulan bir İmamoğlu gerçeği var.
İmamoğlu nun söylemleriyle İcraatları örtüşür ve İstanbul da başarılı olursa muhalefet ve tabiki iktidar yanlısı seçmenden ,bu bütün toplumu kucaklayan yeni yumuşak yeni siyaset diline kayış kaçınılmaz olacaktır .
dexterbay
medyada tartışılmaktan pek haz duyulmayan fakat toplumun gerçeği olan:

-Din
-Ekonomik kriz
-Mülteciler
-Yargı

gibi sorunların varlığı bekliyor aslında...

Dini algı ve olgular özellikle toplumun ahlak biçimini şekillendirdiğinden bu alanda tartışılmayan çok mesele var.
walterwhite
yeni kurulacak partiden bence demokrat ve laik kimselerin bir beklentisi olmamalı, ziraa bu adamlar vaktiyle her türlü imkana sahiplerken yapmış olduklarıyla bizlere referans veriyor.
modjo
tecavüz , taciz , intihar girişimleri , herşeyden şikayetçi olma ama oyunu yine akp ye vereceğini söyleyerek röportaj vermek.