teknik analiz

kayzer soze
Finansal piyasalarda işlem gören bir metanın ((bkz:hisse senedi), (bkz:döviz) (bkz:altın) vb.) geçmiş fiyat hareketlerine bakarak, gelecekte oluşabilecek fiyat hareketlerini tahmin edebilmek için kullanılan matematiksel ve istatistiksel yöntem.

Kimilerine göre tamamen bilimsel bir yöntem olan teknik analiz, kimilerine göreyse tamamen falcılıktan ibarettir.

Kısaca anlatmak gerekirse; örneğin doların 1 yıl içerisindeki hareketlerini gösteren grafiğe bakarak dolardaki düşüş ve yükselişler ayrı ayrı sayılarak ortalamasını alıp gelecekteki yönünü tahmin etmeye çalışırsınız. Yıl içerisinde 5,50 seviyesinden 3-5-4-3-6-3 kuruş şeklinde 5 kere düşen dolar düşüş eğilimi gösterirse bu beş düşüşün ortalaması olan 4,8 kuruş düşer. ve 5,50`den 5,02 seviyesine geriler. Yine aynı yıl içerisinde 5,50 seviyesinden 5-7-6-5-7 kuruş şeklinde 5 kere yükselen dolar tekrar yükselirse bu 5 yükselişin ortalaması olan 6 kuruş şeklinde yükselir ve 6,10 seviyesine çıkar. Bu yükseliş ve düşüşün hangisinin gerçekleşeceğine ise dolardaki son hareket ile karar verilir. Eğer doların son hareketi aşağı yönlü gerçekleşmiş ve düşüş seviyesi düşüş ortalaması olan 4,8 kuruşluk bir şekilde gerçekleşmişse, demek ki düşüş trendi tamamlanmış ve dolar artık yükseliş trendine girmiştir ve en az yükseliş ortalaması olan 6,1 kuruşluk yükseliş gerçekleşecektir. Eğer dolardaki son hareket yükseliş şeklinde gerçekleşmiş ve 6,3 kuruş seviyesinde bir yükselişle 6,1 kuruş olan yükseliş beklentisini aştığı için dolar şimdi düşüş trendine girecek ve en az 4,8 kuruşluk bir düşüş gerçekleşecektir. (Yasal Uyarı: Bu anlattığım durum tamamen teknik analizin anlaşılması için verdiğim örneklendirme olup rakam ve trendler tamamen hayal ürünüdür ve bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.)

Kısaca teknik analiz böyle bir şey olup dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir.

Yasal Uyarı: Yatırım Tavsiyesi Değildir. Zaten buralardan tavsiye alıp yatırım yapıyorsanız batmaya mahkumsunuz demektir. 😊