doğu akdenizde burnumuzun dibinde bulunan doğalgaz yataklarından faydalanamamak

palalayka
mısır,israil,yunanistan ve kıbrıs rum kesimi ortak bir konsorsiyumla bu bölgede bulunan 9 trilyon dolar değerindeki doğalgazı yunanistan üzerinden döşenecek boru hattıyla AB ülkelerine satmayı planlıyorlar.
amerika da bu projeyi destekliyor,çünkü kendi şirketleri gaz çıkaracak ,ayrıca avrupanın rus gazına bağımlı olmasını istemiyor.

normal şartlar altında türkiye de bu projenin içinde olabilirdi.
ama değil.
boru hattı türkiye üzerinden geçseydi bu işin maliyeti daha düşük olacağı halde,bu ülkeler türkiyeyi es geçtiler.

üstelik gaz sahalarının sınırları konusunda bu ülkelerle ihtilaf halindeyiz ve bunun bir sıcak savaşa yol açma ihtimali bile var.

s400 lerin alınmasında bu olayın da etkisi var.
durduk yerde başımızda bir de bu sorun var ,iyi mi.


tatar ramazan
Yaklaşık 5 yıldır basında bu konu dillendirilirken bizim siyasetçiler hamasi nutuklarla geçiştirdiler,elin oğlu burnumuzun dibinde gaz buldu , faydalanıyor biz gösteriş peşindeyiz,bu iş Emevi camiinde cuma kılmaya benzemez,iş işten geçtikten sonra hakkımızı aramak çok fayda sağlamıyor.Yandaşlar hemen Yunan yaftasını yapıştırmasın .Doğalgaz ve petrol platformunu biz niye onlardan önce kurmadık ?onu sorgulayalım
lonelyeagle
Cok onemli bir konu aslinda su ana kadar geregini yapiyorduk diyecektim ki o meshur dostumuz katarin rumlar ve israilin gazini cikartacagini gorunce...hediye edilen ucagin bununla bir alakasi var mi acaba diye kendime sormaya basladim....
doktor
Çok sıkıntı değil bence. Nasıl olsa, her seçim öncesi doğalgaz ihtiyacımızı büyük oranda karşılayacak yataklar buluyoruz.
freelanceyazar
Bu bir güç meselesi... Gücün varsa alırsın, kimseye eyvallahın olmaz. Gücün yoksa batıdan Amerika kuzeyden Rusya gelir çöker oraya, hiçbir şey yapamazsın.