davranışsal finans

kayzer soze
(bkz:Finansal Psikoloji) olarak da tanımlanan davranışsal finans; yatırımcıların finansal piyasalarda alacakları kararlar için veri ve analiz gibi matematiksel ve istatistiksel yöntemler yerine psikolojileri ile hareket etme durumudur.

(bkz:Princeton Üniversitesi) akademisyenlerinden(bkz: Daniel Kahneman) ve (bkz:Amos Tversky) 1973 ve 1979 yılları arasında (bkz:New York), (bkz:Hong Kong) ve Londra Borsalarındaki yatırımcıların yatırım kararları üzerine yaptıkları çalışmalarını Davranışsal Finans/Finansal Psikoloji isimli bir kitapta toplayarak insan davranışlarını etkileyen ruhsal yapılarının finansal piyasalarda nasıl işlediğini bilimsel olarak ele alıp (bkz:psikoloji) ve (bkz:ekonomi) bilimlerine Davranışsal Finans terimini kazandırdılar.

Bugün Türkiye`de Dolar/TL 6,10 seviyesinde. Peki sizce dolar/TL önümüzdeki bir kaç ay içerisinde 5,50 seviyesine mi geriler yoksa 6,50 seviyesine mi yükselir? Doların 7`yi geçme ihtimali mi daha yüksek yoksa 5`in altına çekilme ihtimali mi daha yüksek? Peki bu durum (7`yi aşması ya da 5`e düşmesi) ne kadar sürede gerçekleşir? İşte tüm bu soruların cevabı hepimizin davranışsal finans tavırları.

Piyasalarda ne yazık ki bir çok insan (bkz:sürü psikolojisi) ile hareket ediyor ve ne yazık ki bu yüzden büyük zarar ediyor. Kalkan treni kaçırmamak için ilk vagona atlamaya çalışan bir çok kişi farkında olmadan trenin ancak son vagona yetişebiliyor. Bu yüzden 2018 ağustosunda kopan fırtınada bir çok kişi 7 ve daha üzeri bir rakamdan dolar alıp terste kaldı ve büyük zararlar etti.

Finansal piyasalarda siz siz olun her zaman psikoloji yerine veri, (bkz:teknik analiz) ve haber akışı içerisinde karar verin.

Yasal uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir. Hatta arkadaş tavsiyesi bile değildir.