biipp.com ifşa günlükleri

slartibartfast
üye olduğum günden beri adminden ve ekibinden, kuştan ve bilumum diğer heyvanlardan çalışma, kural koyma, olaya el atma vs bir umut bekledik durduk.

en sonunda umudu kesip neler oluyor diye bi dolaşıp araştırmaya, gıybet kazanını kaynamaya başladık.

tam ayrıntılı analizi hazırlıyordum ki site kapandı ve öylece ortada kaldık.

sayın okurlarımız, şimdi sizlere bir takım gözlemlerimin sonucunu açıklıyorum:
slartibartfast
bu site oktay yaşar ve gazeteci arkadaşlarının açtığı bir sitedir. ilk başta haber sitesi olarak kurulmuş, sonrasında sözlüğe çevrilmiş.

bu arkadaşlar sözlük işlerinden anlamıyor ve önemsemiyorlar. girişimci bir ekip eyvallah. sebebini anlamadığım bir şekilde yeni parti ve davutoğlu reklamı yapıyorlar.

benim tespit ettiğim ekip şu şekilde, sebeplerini fırsat buldukça yazıcam:

oktay yaşar (gazeteci)
@admin (gazeteci)
@ankara kusu (gazeteci)
@codeboss (oktay'ın eskiden beri tanıdığı bilgisayar işlerinden anlayan arkadaşı)
@klarnet (gazeteci)
@human (gazeteci)

bu son iki gazeteci arkadaşın görevi bu sitede yeni parti reklamı yapmak. profillerine girip inceleyebilirsiniz.
balasagun
Sevgili @ slartibartfast yazınızın bazı bölümlerine katılamıyorum ne yazık ki.

Şimdi bu arkaşlar ( slartibartfast'in ifadesi) özellikle ankara kuşu özelinde bakacak olursak; ankara kuşunun atmış olduğu twitlere yapılan yorumlara bakıldığında; bunların çoğunun muhalefet cephesine ya da düşüncesine sahip kişiler, daha genel ifadeyle iktidar ve icraatleri aleyhinde olan kişiler olduğu rahat bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

İşte bunu farkeden kuş ve familyası bu durumu ticari acıdan değerlendirmek istediler. Bu şekilde biipp fikri ortaya çıktı. Yalnız biipp'in sadece bir sözlük olması onlar için dezavantajdı. Devamlı gündem yaratacak, gündemi belirleyecek bir plartform olması gerekti onlar açısından.

Son bir senedir söylenti halinde olan, halen de akıbeti meçhul olan yeni parti iddiaları bu ekip için cankurtaran simidi olmuş , ellerinde var olan mevcut muhalif kitleleri bu haberler kanalıyla kanalize edip, hem siteyi büyütmek hem de kendilerine göre bu yeni oluşumun rüzgârını arkalarına alarak, bu kesimle aralarını sıkı fıkı tutarak gelecekteki paylaşılacak pastadan daha büyük pay alma telaşına kapılmışlardır.

Ancak site ve yapılan haberler gündeme şekil vermeye başlayınca, malûm! çevrelerce dikkatler bu yöne çevrilmiş, site erişime engellenerek kulak çekilmistir.

Ayrıca yukarıda saymış olduğunuz isimlerden, ankara kuşu, klarnet ve admin'in aynı kişi olduğu kanaatindeyim.

Human' a gelince sizin benim gibi bir sözlük yazarı olduğu, sadece biipp'in genel yayın politikasıyla, onun düşüncelerinin ortak payda da birleştiği konusunda önsezilerim var....
1
slartibartfast
@balasagun hocam, siyaseti inanın hiç takip etmiyorum, bu yüzden sizin gündeme yönelik tespitleriniz daha isabetli olacaktır.

ankara kuşu, admin, klarnet ve oktayın aynı kişi olduğu yönünde benim de kanaatim yüksek.

@human konusunda da incelemelerim sonucunda aldığım notlar şu şekilde:


human 1148
160 entry, 139 başlık
ilk entry 14.04.2019 #8857, ankara kuşunun başlığı altına : yeni partiye kaç vekil katılacak.
gazeteci dili fakat kişisel görüşler de mevcut.
haber sitesi kaynakları yok, yani ilk kaynak kendisi.
köşe yazarı edasında, sadece haber yazan gazeteci değil, yorum yapıp fikir üreten de birisi.
lakin yazıları gazeteci ağzı.
favoriler ile insanlarla etkileşime giriyor. bunların çoğu kendi açtığı başlıkların altında en beğendiği bir veya iki yorum. ikinci sırada başkalarının açtığı siyasi başlıkların ilk entrysi var.

biipp.com'un "görevli" yazarlarından biri değilse bile gazeteci. pratik yapıyor burada.


ekipten olmasa dahi gazeteci olduğunu düşünüyorum.
1
balasagun
Tekrar bahis açılması dolayısı ile;
@Human'ın gazeteci olmadığı kanaatindeyim. Ancak çok uzun bir zamandır, gazete sayfalarının tümünü hatim edercesine okuyan bir ekip ekolünden gelmesi nedeniyle bu jargona aşina olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca gönlünden geçenleri,kesin olacakmış gibi bir ifadeyle anlatması, onun anlatım tarzı;bu tarzı nedeniyle, Kapana av arayan adminin kapanına takılarak yazarlık statüsünün verildiğini düşünüyorum.

Onun da Bu ödülün altında kalmamak için yüzünü tamamen siyasete çevirdiğini ve kalbinin de bu yönde atıp, geleceğe yönelik beklentilerinin, yazdığı yazılarda gerçeklerin önüne geçtiği, dikkatli bir göz için apaçık ortadır.
ukalgs
bu sözlüğün kurucularının yeni kurulacak partinin adamları olduğu aşikar. çünkü gündemde yeni kurulacak parti neredeyse hiç yokken burada gündemden hiç düşmemesi bunun açık göstergesi.