asgari ücretle gezilebilecek ülkeler

semizoglu
Malumunuz, asgari ücret net 2.020 TL'dir. Bu durumda 2.020 TL ile en az 5 günlük tatil programı yaparak gezebileceğimiz ülkeleri araştırdım.

Araştırmaya ilk önce, TL'nin yabancı para birimleri karşısında yüksek olduğu ülkelerle başladım.

İran :
1 TL ile alınabilecek en yüksek yabancı para İran riyali ve tam tamına 7.300 riyal alınabiliyor. Bu durumda 2.020 TL asgari ücretle tam olarak 14.744.525 riyal alabilirsiniz.

İran'a seyahat (gidiş dönüş) : en ucuz 1.980 TL ve siz en iyisi Tebriz Havalimanından fazla uzaklaşmayın. En yakın Mc Donald'da veya mütevazi bir restoranda bir kap yemek yiyip sakın yanında içecek istemeyin çünkü ödeyeceğiniz para 38 TL.

İran'a gidiş dönüş ve orada bir sandviç veya yemek yiyerek ilk uçakla dönüyoruz. Asgari ücretle ancak bu kadar..

2- Japonya :

Uzakdoğunun bu çalışkan ülkesinin parasından 1 TL ile 19.20 Japon yeni alabiliriz. Asgari ücret ile tam 38 784 yen alıyoruz.

Japonya'ya en iyisi bir yük gemisine atlayıp gitmek. Çünkü uçakla gidiş dönüş bilet ücreti 6.500 TLnick
asgari ücret ile japonya gibi bir ülkeyi gezebileceğini düşünmek akıl karı değildir. japonya asya'nın en gelişmiş ve kalkınmış ülkesidir.
şuanki asgari ücret ile biz türk vatandaşları ancak iran'ın yanında gidiş ve dönüşü düşünmemek suretiyle belki bir de venezuelayı gezebiliriz.
not: yakın geçmişe kadar balkan ülkeleri ve bazı doğu avrupa ülkeleri de gezilebilirdi fakat artan kur ile bu asgari ücret düzeyinde oralar da artık hayal maalesef.
1
haydum
Asgari ücretle ancak vergi dairesi, belediye dairesi su faturası, elektrik faturası için sonu daş ile biten daireler, doğalgaz için gaz ile biten daireler, Telekom dairesi, kapıcı dairesi, aş evleri, yaz yaz bitmez ,gez gez bitmez.:)))
semizoglu
Asgari Ücretle Dünya Turuna çıkabilirsiniz aslında. Bunun için ilk yapmanız gereken şey bir pasaport edinmek.

Pasaportunuzu aldınız diyelim. Şimdi ikinci olmazsa olmaz şeyi söylüyorum. Can kulağıyla beni dinlerseniz, dünya turunun ne kolay olduğunu anlayacaksınız..

Evet, ikinci almanız şey ucuz yollu bir bisiklet. Yanlış okumadınız, pasaporttan sonra ihtiyacınız olan şey bisiklet. Dünya turuna bisiklet ile çıkacağız. Yanınıza uyku tulumunuzu almayı unutmayın. Ha bir de su matarası... Mataraya çok ihtiyacınız olacak.

Kapıkuleden Manş denizine kadar bisiklet sırtında gidiyorsunuz. Ondan sonrası otostop çekeceğiz. En yakın limana gidip kuru yük gemilerini kollayın. Otostopu onlara çekeceğiz. Gemide karın tokluğuna temizlik, bulaşık, paspas, çekpas işlerini yapmayı taahhüt edin. Göreceksiniz Amerika ya kadar sizi götüren bir kaptan çıkacaktır.

Amerika 'ya ulaştığınızda bisiklete atlayıp, pedal çevirmeye devam edin. Şimdi burada sıkı durun si, e bir yol tarif edeceğim. Bu yolu izleyerek Türkiye' ye kadar otostop çekmenize gerek kalmayacak.

Amerika 'ya adım attıktan sonra kuzeye Kanada' ya doğru ilerleyin. Kanada'yı çaprazdan geçerek Alaska'ya doğru geçin. Bu arada kendinize eskimoların giysilerinden temin edin, çok ihtiyacınız olacak.

Alaska'ya ulaştıktan sonra havaların iyice soğuyup nehirlerin buz tutmasını bekleyin. Sonra Alaska sahillerinden kuzey batıya ilerleyin. Bering boğazının buz tutmuş yüzeyinden ilerleyip Kamçatka yarımadasından Asya 'ya geçin. Artık uçsuz bucaksız Asya bozkırları önümüzde.. Bozkurtlara dikkat edin. Yem olmayın sakın..

Oradan Altay dağlarına, Maveraünnehir üzerinden atayolunu takip edin... Hazar kıyılarından Azerbaycan' a oradan da Nahçıvan üzerinden Türkiye 'ye giriş yapın.

Göreceksiniz, sadece torunlarınıza değil sizden sonra gelecek yedi sülalenize anlatılacak anılarınız olacaktır.. :))

qmc
Bodrum... evinizin, arkadaşlarınızdan, komşularınız ya da akrabalarınızdan evinin bodrumuna. Misss... Sıcak havalarda bodrum serin olur hem.
haydaralp
A habere binin o sizi gezdirir. Uzaya bile götürür 4 şeritli yollardan. Dünyanın en zengin ülkesi olduğumuzu anlar hava atarsınız aleme.
sailorman
İstanbul Aksaray'a gidebilirsiniz tam bir Suriyeli cenneti gitmişken 3 simit alıp geri dönün ne de olsa bu millete layık görülen 3 simit...
ankara
Normalde 0(sıfır) entry olması gereken başlıktır. Zira asgari ücretle gezilebilecek en büyük coğrafi kara parçası köy ve mezra'dır.