confessions

frt95

Harika

  1. toplam giri 620
  2. takipçi 24
  3. puan 5885

okumak mı düşünmek mi

frt95
Düşünme amacımıza ulaşmak için okuma aracını kullanırız. Okumadan düşünmek kafamızdaki eski bilgileri sürekli tekrarlamak anlamına gelir. Okudugumuzu düşünmezsek papağandan farkımız kalmaz. Hem okumayıp hem düşünmüyorsak işte o zaman dünyanın en mutlu insanı biziz.

hicret

frt95
Bir yerden bir yere göç etmek anlamına gelir. Özel anlamda Hz. Muhammed ve sahabilerin Mekkeden Medineye 622 yılında göç etmesi olarak bilinir. Hicret bir kaçış değil Kabeye güçlü bir dönüşün başlangıcıdır. Hicret ile birlikte müslümanlar yahudilerle birlikte bir şehir devleti kurmuş ve herkesin özgürce dinini yaşadığı bir ortam hazırlanması için Medine sözleşmesi imzalanmıştır. Mekkeden Medineye göç eden müslümanlar bir toplum haline gelmiş ve müslümanların eğitim, ibadet, diplomasi, barınma vb. ihtiyaçlarını karşılamak için Mescidi Nebi inşaa edilmiştir. Ali şeriatinin "Her hicret bir inkılaptır" kitabı hicret olayını sosyolojik bir şekilde ele alır.
(bkz:ali şeriati)

ebuzer el gıfari

frt95
Peygambere inanan ve onunla yakın arkadaş olan sahabi. Hz. Osman ve Muaviye döneminde iktidara muhalefet etmiştir. Yaptığı bu muhalefet onu tarihi bir kişilik haline getirmiştir. Şiiler ve günümüz antikapitalist müslümanları tarafından örnek alınan bir sahabidir. Rebeze çölüne sürgüne gönderilmiştir. Ali şeriatinin Ebuzer kitabı okunası bir kitaptır.
(bkz:ali şeriati)

muaviye

frt95
Siyasal islamın kurucusudur demek anakronizmin belini kırmak demektir. Muaviye siyasal islamdan ziyade saltanatı başlatan kişidir. Yaptıkları islami açıdan tarih boyunca tartışılmıştır fakat elindeki gücü kullanan siyasi bir dehadır. Peygamberin vahiy katipleri arasında Muaviye de vardır. İktidar uğruna ehli beyte yaptıkları elbette kabul edilebilir cinsten değildir. Fakat siyaset tarihi böyle profillerle doludur ve olmaya da devam edecektir. Hadislerin toplatılması büyük ölçüde ondan yaklaşık yüz yıl sonra yapılmıştır. Tarihi kişilikleri ele alırken öfke ve sevgi duygularıyla değil tarafsız ele almak gerekir.

diziler ahlakımızı bozuyor mu

frt95
Gerçek hayat ahlakı bozmuyor mu? Dizilerden çok gerçek hayattaki ahlaksızları konuşmamız lazım. Her ne kadar diziler hayal ürünü de olsa genellikle içinden çıktığı toplumun gerçeklerinden yola çıkar. Benim en çok dikkatimi çeken her dizi de eş cinsel bireylerin olması. Ülkenin belli bir nüfusunun böyleymiş gibi lanse etmeye çalışılıyor. Bunun sebeplerinin araştırılması gerekiyor.

miraç hikayesi

frt95
Mirac hadisesinin nasıl olduğu ile ilgili hikâyeler toplumun belleğinde kalması için yazılmıştır. Fakat bu miraç hadisesinin saçma olduğu anlamına gelmez. Peygambere iman eden her müslüman hz.muhammed'in allah'tan vahiy aldığına da iman eder. Allah ile böyle bir iletişimde olduğuna inandığımız bir peygamberin manen yükselmesi demek olan miraç mümkündür. Fakat uydurulan o hikâyeler gerçeğin önüne geçmemeli sadece anlatma üslubu olarak görülmelidir. Namaz da her mümin'in miracıdır der peygamberimiz. Bu yönüyle miracı fantastik ögelerle örülü hikayelerle anlatmaktan çok amacına uygun bir şekilde anlatmak gerekir.

mhp'siz türkiye olur mu

frt95
Türkiye üniter bir laik devlettir. Üniter laik devletlerde milliyetçilik yapan bir partinin bulunması her zaman gereklidir. Bu bugün mhp olur yarın başka bir isim alır o farketmez ama sosyolojik olarak böyle bir devlette milliyetçi bir parti her zaman taban bulur
0 /