hem müslüman olup hem de şeriatla yönetilmek istememek

thompson
garip ve anlaşılması güç bir durum. kendisini müslüman olarak gören kişi allah'ın hükümlerine göre yani şeriat hükmüne karar vermek, şeriat hükmüne göre yargılanmak durumundadır. hırsızlık yapanın elinin kesilmesine, namaz kılmayanın hapsedilip dövülmesine karşı çıkıyorsan allah'ın emirlerine karşı çıkıyorsun demektir. yok o zaman öyleydi şimdi böyle diyorsan o zaman da allah'ın bugünleri öngöremedigini yani iddia ettiği gibi gaybı bilmediğini söylüyorsun demektir ki bu çok daha vahim.
tulum hayri
Namaz kılmayanın dövülüp hapsedilmesi kur'anda yazıyor mu ? Hatta bizim bildiğimiz namaz da var mı kur'anda ? Kur'anda emredilmemiş bişeyi neye göre Allah'ın emriymiş gibi lanse ediyorsunuz ? Totonuzdan din uydurmayın.
thompson
yukardaki arkadadaşa birisi söylesin namazın kaç rekat olduğu, hatta kaç vakit kılınacağı da kuran'da tam olarak yok. kendisinin hadis, sünnet, icma, kıyas gibi şeylerde haberi yok zannedersem.

bir de tüm islami uygulamaların kuran'da olduğunu zannediyorsa din cahilidir demekki. mesela kendisi erkek ise sünnet olmuştur. göstersin bakalım sünnet olmak kuran'da nerede geçiyor. onun demesine göre müslümanlar totosundan din uydurup kendisinin ki de dahil olmak üzere çocukların pipisini kesiyor.

modernistmuhafazakar
sığ-cahil-düz ve muhtemel tarikat üyesi radikal islamcı argümanı. allahın hükümlerinden tefsir yoluyla birçok kitle farklı anlamlar çıkarmaktadır. ortadoğuda yüzyıllardır bu sebeple kardeş kanı dökülmektedir. allahın hükümleri şahsımca insanı herkese karşı adalete, iyiliğe, hoşgörüye ve iyi olan herşeye çağımakta, evrensel düzenin tesisini, barış, huzur ve refahı amaçlamaktadır. fakat ismailağa-menzil-daeş gibi radikal eşari gruplar kendi anlayışlarına göre kendilerinden olmayan kafirdir ve ölümü-cehennemi doğuştan haketmektedir; kadının miras hakkı yarımdır ve bir erkek 4 kadınla evlenebilir; alkol içmek domuz yemek katiyen haramdır fakat kendinden olmayanın canına-malına tırnak içinde inanç için tecavüz etmeyi helaldir sayıyor olabilir. o yüzden ortaya tek bir şeriat tanımı ortaya konulması imkansızdır ve şu an türkiyede baskın olan islam anlayışı eşari-radikal tekfirci sünnilik olduğundan (şükür ki sekülerler var yoksa ülke iran-suud tandansında olacaktı diye düşünüyorum) , müslümanlar allahın hükümlerinden değil radikal sapkınların hukukundan çekinmektedir. allahın hükümleri adildir allah zulmetmez. fakat bilinmeli ki bu radikal sapkınlar istediklerini elde edemez-duymazlarsa tekfir ederek kör bıçakla adam kesecek potansiyeli her biri taşır ve bugün dünyada islamofobyadan bahsediyorsak batılı patronları kadar bu haşerelerin payı vardır. fakat bilinmeli ki allah nurunu tamamlayacaktır, sapkınların anlayışının tahakkümü dünyada yakın zamanda yerle yeksan olacaktır. dolayısıyla bizim istediğimiz-inandığımız şeriata uymayan müslüman nasıl olur baskısıyla insanların sineceği ses çıkarmayacağı günlerin de bitimine az kaldı denilebilir. bu durum ileride kendi çapında haşa allah gibi takılan el etek öptürenleri, allahın soracağı soruları insanlara soranları, dine girme çıkma işine bakan şeyhleri ve iradesiz müritlerini işsiz-etkisiz bırakacaktır.
dexterbay
Yukarıda arkadaşa söylensin çocuklar için ''sünnet'' denilerek yapılan yanlış, Kur'ân'da yok. Doğru, yoktur! çünkü Tevrat'ta geçer. Kur'ân'ın böyle bir emri yoktur. Kur'ân'da namaz/yükünç denilen ibadetin 5 vakit olduğu da açıkça beyan edilmiştir.

Arapça çoğul ifadeler de en az 3'e denk düşer. Görselde olan izahla da açıkça 5 olduğu ortaya çıkıyor.
7
sahsiyet
Hadi oldu ya, ülkeye şeriat gelse ülkeden ilk kaçanlar da şeriat çığırtkanlığı yapanlar olacaktır. Elhamdülillah müslümanım. Sizin gibilerin zahit'liğine rağmen hoşgörü, güzellik, barış dini olan İslam'a inanıyorum hamdolsun.
robinhood
Arkadaşlar bırakın sünneti,hadisi, kıyası, icmayı cartı curtu. Kur'anı bile kesin olarak allahın kelamıdır diye harfiyen uygulamak hatadır. Akıl ve mantık süzgecinden geçirip, vicdan terazisinde tartın, sonra karar verin ayetlerin doğru olup olmadığına. Çünkü kur'an allah tarafından bir kitap olarak tek parça halinde indirilmedi. Ya da peygamberi muhammed tarafındanda yazılmadı. Inancınıza göre allahın elçisi olan muhammed'in zamanında yaşayan ve onun din iddasını ilk kabul eden ve yanında bulunan sahabelerin, muhammed öldükten yıllar sonra anlattığı hikayelerin (ayet) derlenmesi üzerine kur'an denilen kitap oluşturuldu. Bu sahabelerin muhammed'in söylediklerini doğru anladığını, doğru hatırladığını, ya da kendi çıkarlarını korumak için değiştirmediğini nerden biliyorsunuz? Ve nasıl bunları, ayetleri, kesin doğru olarak kabul edebiliuorsunuz? Birbiriyle çelişen, birbirini yalanlayan, özel olarak bazı kişilerin, grupların çıkarını koruyan onlarca ayet varken hemde. Eğer allah varsa, muhammed peygamberiyse, bir din gönderdiyse bile o din gerçek anlamda sadece muhamned hayatta iken yaşanmıştır. Sonradan oluşturulan kur'an içinde doğru şeyler barındırabiliyor olmasına ragmen, sahabelerin oluşturduğu bir kitap olduğu için, %100 doğrudur diye kabul etmek insanı hataya sürükler. Akıl ve mantık süzgecinden geçirip, vicdan terazisinde tartıp ona yargı bulunmak daha doğru olur gibi geliyor bana.
tulum hayri
arkadaşın biri hadis, sünnet, icma, kıyas gibi mevzulardan bahsetmiş. hadis demek biz kur'an'ı yeterli görmüyoruz, peygamberin yaptıklarını da kur'an'a eklemek istiyoruz demektir. icma kıyas gibi olaylara gelince; bunlar yüzlerce yıl öncenin sığ dünya görüşüne göre, bilimsel gerçeklere aykırı şekilde uydurulmuş işler. kaldı ki herkes kafasına göre yorumlamış. sen kur'an'da cezası belirtilmeyen bir konuda nasıl "dinen cezası budur" diyebiliyosun arkadaş (dinen diyorum dikkat) ? uydurulan hükümlerin bir kısmının akla mantığa ters olmasını nasıl açıklayacaksın ? islam dini en mükemmel dinse hükümlerinin akla mantığa uygun olması gerekmez mi ? koskoca allah kullarının akıl yürüteceğini, akla mantığa aykırı şeylerden şüphe edeceğini bilmiyor mu ? yapmayın böyle şeyler, aklınızı kullanın, allah hepimize en büyük nimet olan beyni vermiş tepe tepe kullanın şunu yav. aklını kullanmayan toplumlara pislik yağdıracağını söylemiyor mu allah ? şeyhinin şıhının hocaefendinin aklını kullanacağına oku araştır, her türlü bilgi kaynağı parmağının altında artık...
haydaralp
şeriat şapka gibi gelip konmaz. tepeden idare yolu değildir.
kendini taşıyacak bir kıvama gelmiş kitlenin olgunluğu üzerinde bina olur.
iman, ibadet ve ahlak erdemine gelmeden şeriat ilan etmek bir nevi tepeden inmedir. münafıklığı artırır.
kısacası zorla islam olmaz.
erdemsiz şeriat kol kesme, kelle alma olarak görülür.
esas olan haramdan kaçan , kul hakkı yemeyen, adil insanlar topluluğunun kuracağı bir sistemdir.
gönül işidir.
karsanfb
Hem müslüman olup hem kuran ı bir kere okumamak
Hem müslüman olup hem namaz kılmamak
Sadece cuma ya gidip gitmeyenleri kafir ilan etmek
Oruç tutmayı sadece aç kalmak sanmak
Allah ile kul arasına girilmez diyip tarikat liderlerinin elini eteğini ölmek
Bir sürü dua ezberleyip tek kelime türkçe mealini bilmemek
En begendigim geliyor imam hatipleri garibana övüp çocuklarını torunlarını yabancı kolejlerde okutmak
bilal
Bence de seriati getirelim ulkenin basina da muslum gunduz, cuppeli ahmet, nihat hatipoglu bonus olarakta junior nihat saidi getirdik mi tamamdir. Arkadasim senin ulkende dini temsil ettigini zanneden kendinden baska herkesi kafir olarak goren her gun bir baska cemaatle kavga eden kisiler mi uygulayacak seriati. Bunlar daha kendi arasinda ortak bir islam bulamamis bize mi uygulayacaklar seriati. Şeriati istemiyorum o zaman musluman degilsin. peygamberimizin (s.a.v), ve halifelerinin seriatini getir eyvallah ama yarin cikar benim hocam en iyisini bilir derseniz olmaz o is.
tulpar
Allah'ın hükümleri insanlar tarafından yanlış anlaşıldığından mümkün olmayandır. Örnek vermek gerekirse el kesme olayı:
5:38'de "elini kesmek" kelimesi kullanılıyor. Burada çoğu kişi kökünden koparmak olarak algılıyor. Ayet için:

5:38 Erkek hırsızın ve kadın hırsızın ellerini, yaptıklarına karşılık kesin. Bu Allah'ın öngördüğü bir caydırma yöntemidir. Allah Güçlüdür, Bilgedir.


12:31'de de aynı şekilde "elini kesmek" kelimesi geçiyor (orijinal dili olan arapça'da da) ama burada aynı kelime çizik, kesik anlamında kullanılıyor. Eğer öyle değilse kadınlar ellerini bıçakla kökünden kesmiş demektir. Pek mümkün değil bu da takdir edersiniz ki. Ayet için:

12:31 Kadın, onların dedikodusunu işitince onları davet etti. Onlar için konforlu yerler hazırladı. Her birine birer bıçak verdi. (Kadınlar, meyvelerini soymakla meşgul iken Yusuf'a:) "Onların huzuruna çık," dedi. Kadınlar onu görünce, öyle etkilendiler ki ellerini kestiler ve: "Allah korusun, bu bir insan değil; bu ancak asil bir melektir," dediler.


Anladığım kadarıyla hırsızın eline, hırsız olduğu anlaşılsın diye çizik atılıp ifşa edilirdi. Toplum tarafından aşağılanmak istemeyeceği için kimse caydırıcı olarak işlev görüyordu bu da.

Bunun gibi tahriflerden dolayı şeriatı uygulamak çok mümkün gözükmüyor. O yüzden en iyi yönetim sistemi şu anda demokrasidir.
ballicorekcik
1) İşinize geldimi islam kadınları gömülmekten kurtardı cenneti ayaklarının altına serdi , işinize geldimi kadın kurana göre erkeklerin olduğu ortamda olamaz , kadın erkeksiz dışarı çıkamaz , kadın konuşamaz , kadın hayatını kara çarşafın ardında geçirir , ama sorsanız bunların hepsinin sonucunda kadın özgür . YERSEN .

2)Kadınları al , islam ve kuran namına tek bir şey kalmaz , çünkü islamcı bütün hocaların tek derdi kadındır . Ölürsen cennette huri verilir , kadın şu yaşta evlenebilir, kadın şunu yapamaz , kadın bunu yapamaz . kadın , kadın , kadın , kadın .

3)Şeriatın tek etkisi budur , şeriat gelince olması gereken şey , kadınlar zorunlu kapatılacak eve hapsedilecek , tıpkı bir köpek gibi sahibi ile sadece dısarı cıkacak , sahipsiz dışarıda dolaşamayacak , dolaşırsa dayak yiyecek . Ah demin köpek dedim , iyide biz köpek gördüğümüzde sahibinin yanında sevebiliyoruz , onla iletişme geçebiliyoruz , bu kadınların konuşma hakkı bile olmayacak başka erkeklerle . Bunun dışında , hırsıza , arsıza , tacizciye , tecavüzcüye , uyuşturucu kaçakcısına ağır cezalar idam vs tarzı cezalar verilecekse bunun için şeriata gerek yok mevcut sistemde de yapılır . Şeriatın tek farkı kadınları işgal edip zincire vurmasıdır . Herkesinde benimseyemediği nokta budur , bu yüzdendir ki ALLAH ŞERİATIN BELASINI VERSİN.