atatürk'ü anlamak

dexterbay
Atatürk, hakkında konuşulan inkılapçı liderler arasında şüphesiz en fazla olanlardan biridir. Ancak gerçekten atatürk'ün anlaşılmadığı görülmemektedir. Öyle olsaydı Atatürk'ün tam bağımsızlık ilkesi, kültürel anlamda kalkınmaları, dış ilişkilerde-orta doğu'da izlediği politikalar, tarih- edebiyat alanındaki çalışmaları doğru dürüst şekilde uygulanırdı. Atatürk anlaşılmadığı gibi inkılaplar hakkında toplumun net şekilde bilgisinin olmadığı görülmektedir.
marjinalentropi
Naçiz vücudu, elbet toprak oldu, ancak O'nun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacak. Bunu başarmanın tek yolu da onun vizyonuyla hareket etmektir.
O'nu anlamak için bunu bilmek yeterlidir...
siyaasiyabend
Bir ümmetten, bir ulus inşaa etti. Ruhu şad olsun. Kendisini yersiz bir şekilde putlaştırmazsak, yersiz bir şekilde eleştiri sandığımız iftiraları atmazsak; anlayabiliriz diye umuyorum.
dorian gray
Atatürk ile ilgili analizimi yazmak için bugünü bekliyordum, nihayet geldi, şimdi ulusa seslenişimi dinleyin (gülücük). Aslında konu atatürk de değil, konu tam olarak rol model insanlar ve anlaşılma yöntemlerindeki farklılıklar. Sayın konsey üyeleri, siz bir devrim insanısınız, bir ülkeyi baştan kurmak ve yönetmek görevini üstlenmiş bir dehasınız, fakat gelin görün ki sizin peşinizden geldiklerini zanneden insanların büyük bir kısmı isminizi sadece kendini yüceltmek için kullanır olmuş. Çok basit örnekler vereceğim, etrafınıza bakın, arabaların arkasında, saatlerin içinde (ticari), dövme olarak (karizmatik), heykeller (sadece özel günlerde hatırlanmak için), duvarlarda, resmi bütün gişelerde ve bütün insanların bilinç altında. atatürk, isa, ibrahim, gandi, einstein ve diğer bütün önde gelenlerin en önemli özelliği değişimdir. Değişim, bütün doğanın ve zeki insanların tek özel noktaları. Değişim bütün atom altı parçacıklardan dev yıldızlara kadar süreklidir.Atatürk birikimli, uygar ve açık beyinli olmakla beraber hata yapabilen birisiydi. Onun özelliği ilerisi için bütün değişimi görmek ve uygulamaktır. bunun için şükran borçluyum ben kendi adıma. Fakat her seferinde türbelere gidenleri eleştirmekle birlikte, özel günlerde atatürk heykelinin karşısında durup esas duruşta beklemek türbeye gitmekle birebir aynı harekettir. Ulusa seslenişim bitmiştir. Dağılabilirsiniz.
2
kayzer soze
Sayın Dorian Gray,

42 yaşındayım ve ankara`da yaşıyorum. Gerek ilk, orta,lise yıllarında zorunlu, gerek diğer zamanlarda gönüllü olarak onlarca kere anıtkabire gittim ama bugüne kadar ne mozeleye, ne aslanlı yola, ne anıtkabir müzesine bir adet çaput bağlayan görmedim. Ama aynı yaşam sürem içerisinde bizim köyün delisinin mezarına bile yüzlerce ip, tülbent, çaput bağlayan gördüm, hatta "şarapçı" olarak tarihe geçen divan edebiyatının usta ismi Bekri Mustafa`nın mezarına ve Büyükada`da ki bir Hıristiyan mağbedi olan Aya Yorgi kilisesine akın eden binlerce Müslümanın buraya bez, çaput, mendil, kurdele bağladığına şahit oldu.

Bekri Mustafa

http://www.haber7.com/guncel/haber/364131-sarhoslarin-piri-artik-evliya-oldu

Aya Yorgi Kilisesi

https://www.haberturk.com/gundem/haber/941704-binlerce-kisi-dilek-icin-aya-yorgiye-tirmandi
deniz 35


Mezar, türbe, anıt ziyaretleri, amacına göre değişir.
Babamın mezarına resimlerimizi koymuştum, görebileceğini umduğum için yapmadım.
Çanakkale anıt mezarlarını gezdiğimde bir kurşun satın aldım. Hangi şehidin üzerinden çıktı bilmiyorum.
Dumlupınar da 8 yaşında bir şehit mezarı, bana 9 Eylül sabahı İzmir'e giremeyenleri düşündürdü.
Kastamonu'da bir türbede bedeni yanmayan bir alim varmış gittim baktım.
Anıtkabir, orda yatan, zaafları, hazları olan insan.
Cevaplarımı bilimle, akılla çözebilme, özgür yaşama ve düşünebilme yetisi vermiş bana.

Bu yüzden anlamamız lazım büyük önderi, çaput bağlamamak için.
neseli takunya
Türkiye Cumhuriyetinin tarihini,
türbelere çaput bağlayanlarla bir tutan birisine sormak lazım.

Aile büyüklerinin mezarını neden ziyaret edersiniz.?
_______________


Amerikalılar kendi kurucularının adına şehir kurdular ve başkent yaptılar.
(george washington)
__________
atatürk'ün hatalı olduğunu,
aslında sıradan insanlardan farklı
olmadığına dair ilk yazılar atlantikçi mehmet ali birand adlı (servis) haber elemanının çömezlerinden can dündar'ın belgeseli ile başladı..
_________

devir vesayetlerin yerle bir edildiği propagandası ile tabuların üstüne korkusuzca giden (kullanışlı) kahraman CIA maşası gazetecilerin zamanıydı..

korkusuz kalemlerinin ucunda,
türk silahlı kuvvetleri ve idolü mustafa kemal atatürk zaafı vardı.
_________
putlaştırmadan sevelim diyerek,
Türk topraklarının kurucusunu,

"Ne mutlu Türküm" diyemeyenlerin

" İki Ayyaş " lafıyla aşağıladıkları zaman vesayeti yıkmış,
İçlerindeki gizli kalmış hilâfet duygularının açığa çıktığı anlar olarak tarihe geçiyorlardı..
_____
Ne acıdır ki... bunlar Amerikan ajanı gazeteci kılıklı Ahmet Altan ve Yasemin çongar' ın (Amerikan ned destekli) taraf gazetesinde yayınlanıyor,

1500 sene öncesine dönmek isteyen ileri demokrasi diyen, eşcinsel fetullahın adamı Bülent Arınç gibi vahabi hayranları ellerini sevinçle oğuşturuyordu..
______

2010 yılındaki HSYK değişikliği ile birlikte ne kadar eşcinsel İslamcı nurcu fetullahin adamı varsa adalet bakanlığına doluyordu.

Devir onların devri, zaman asr ı saadet zamanıydı..!

____________emile durkheim' dan bir örnekle bitireyim.
"ortam ve koşullar, karar almada ki durumu belirleyen en etkili tetikleyicidir"