25 mayıs dünya havlu günü

slartibartfast
otostopçunun galaksi rehberi kitabının yazarı douglas adams'ın 2001 yılının 11 mayısında vefatının ardından onun anısına her sene dünyada 2 hafta sonrası kutlanan ve anılan gündür.

kitabı okuyanların bileceği gibi havlu vaz geçilmez bir eşyadır. otostop çekerken yanınıza almanız gereken en önemli şeydir.


“bir havlu, yıldızlararası seyahat eden bir otostopçunun sahip olabileceği neredeyse en işe yarar şeydir. bir kere pratikte büyük değeri vardır — jaglan beta'nın soğuk aylarında yol alırken ısınmak için ona sarılabilirsiniz; santraginus v'nin ışıl ışıl mermer kumsallarında baş döndürücü deniz buharını içinize çekerken üzerine yatabilirsiniz; çöl dünyası kakrafoon'un kıpkırmızı ışıldayan yıldızlarının altında onu üzerinize örtüp uyuyabilirsiniz; ağı ağır akan moth ırmağı üzerinde seyrederken mini salınıza yelken yapabilirsiniz; yumruk yumruğa dövüşlerde kullanmak üzere ıslatabilirsiniz; zehirli gazlardan korunmak ya da traal'ın kurt gibi aç cırtlak canavarı'nın bakışlarından (aşırı aptal bir hayvandır, onu göremiyorsanız sizi görmediğini sanır ve sizi görmez — ot kadar aptal, ama çok çok açtır) kaçmak için başınıza sarabilirsiniz; acil durumlarda havlunuzu imdat işareti olarak sallayabilirsiniz ve tabii ki, hala yeterince temiz görünüyorsa onunla kurulanabilirsiniz.”


don't panic

25 mayıs dünya havlu gününüz kutlu olsun.